Штедне књижице за дјецу Фонда солидарности „Душа дјеце“
Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству „Душа дјеце“ и у овој години наставио је сарадњу са Адико банком из Бањалуке како би дјеци која су се лијечила посредством наше установе поново биле обезбијеђене штедне књижице.
Наиме, Фонд солидарности је још прошле године са Адико банком потписао протокол о сарадњи, и у складу са тим, на наше велико задовољство, представници банке су и ове године одлучили да дају подршку породицама и малишанима који су лијечени у иностранству преко наше установе.
Активност коју се реализује огледа се у томе да се за дјецу чије је лијечење у иностранству финансирао Фонд солидарности у пословницама Адико банке отворе штедне књижице, а банка ће, такође, за дјецу донирати и одређени износ на њихове штедне рачуне. Прошле године је то урађено за близу 200 дјеце, а ове године је планиран приближно исти број дјеце, која нису била обухваћена акцијом прошле године и дјеце која су први пут лијечена током ове године преко Фонда солидарности. Напомињемо да је ријеч о дјеци која су упућивана у иностранство ради болничког лијечења.
„На овај начин, прије свега, желимо да пошаљемо поруку да вјерујемо у изљечење малишана, од којих се поједини боре са најтежим обољењима, и да ће наши мали борци када постану пунољетни тај новац са свог рачуна самостално подићи и потрошити. Дакле, банка ће донирати првобитан износ, а родитељи, родбина, као и сви они који желе, моћи ће да дјеци наставе да уплаћују новац на њихов рачун, а на износ ће постојати и одређена стимулативна камата. Иако је у питању значајна сума коју банка издваја за ову активност и на томе смо им изузетно захвални, сам новац није у првом плану ове наше активности, већ првенствено порука вјере у позитивне исходе лијечења наших малишана“, истакла је директорица Фонда солидарности „Душа дјеце“ Јасминка Вучковић на прес конференцији која је организована у поводу наставка сарадње са Адико банком.
Члан управе Адико Банке Миле Тодоровић рекао је да Адико банка већ другу годину заредом подржава Фонд солидарности донацијом штедних књижица за дјецу која су била или су још увијек на лијечењу.
„Ове штедне књижице са ороченим износима омогућиће дјеци да, када се опораве, искористе новац за радости живота, а не за медицинске трошкове. На тај начин желимо им послати поруку наде и повјерења у њихов брзи опоравак, с вјером да ће, кад одрасте, уживати у свом новцу и стварати срећне тренутке.“, истакао је Тодоровић.
Када је ријеч о осталим активностима Фонда солидарности, директорица Јасминка Вучковић подсјетила је да је у овој години упућено 327 дјеце на лијечење и дијагностику у иностранству за шта је издвојено око 6,5 милиона КМ.
Примјетно је да се, нажалост, знатно повећао број дјеце која одлазе на дијагностику или лијечење у иностранство, а посебно је примјетно повећање дјеце која се упућују у иностранство ради дијагностике. Примјера ради, у овој години број рјешења за дијагностику је 167, а у 2023. години је био 141 за цијелу годину.
Иначе, дјеца су и ове године упућивана у клинике широм Европе и свијета, попут у Турску, Шпанију, Француску, Њемачку, Италију, Аустрију, Србију, Хрватску и др.
Директорица Вучковић искористила је прилику да на коференцији укаже и на појаву организовања хуманитарних акција и то у оним ситуацијама када комплетно лијечење финансира Фонд солидарности.
„ И ову прилику морамо да искористимо и да позовемо и вас новинаре и јавност уопште да нам се обратите када год видите неки апел за помоћ, да провјеримо о чему се ради. Такође, позивамо родитеље и удружења да прије него што организују хуманитарне акције за лијечење дјеце да нам се јаве како бисмо утврдили могућности лијечења преко наше установе“, истакла је Вучковићева.
Како је навела, важно је да грађани буду свјесни улоге Фонда солидарности, јер управо они, између осталих, издвајају новац за лијечење од својих плата. Организовањем хуманитарних акција за трошкове лијечења који су већ покривени од стране Фонда, грађани би, како каже, непотребно поново издвајали новац, што није коректно.
Она је подсјетила да на интернет страници Фонда солидарности могу да се пронађу сви неопходни подаци, попут стања на рачуну, изводи из банака, број издатих рјешења, колики су трошкови лијечења и слично.