Фонд солидарности финансира и пратњу родитеља

Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству поред трошкова дијагностике и лијечења дјеце, такође, финансира у потпуности и пратњу родитеља уз дијете, што укључује трошкове пута и смјештаја.

Из тог разлога нејасно нам је због чега се покрећу хуманитарне акције за прикупљање помоћи под изговором да су, иако Фонд солидарности финансира лијечење, породици потребна додатна средства да би родитељи могли бити у пратњи дјетета. Конкретно, поједини медији су објавили да породица Дрљача из Бањалуке апелује да им се помогне јер њихов дјечак поново треба да иде на лијечење у Француску, које ће финансирати Фонд солидарности, али да су им потребна и додатна средства јер, како се наводи, “један родитељ мора бити у пратњи дјетета“.

Напомињемо да је дјечак већ прошле године био на лијечењу у Француској у пратњи оба родитеља, а све трошкове, укључујући и пут и смјештај, финансирао је Фонд солидарности. Само за путне трошкове и трошкове смјештаја Фонд солидарности издвојио 3.000 КМ.

И овом приликом молимо и родитеље и хуманитарне организације, као и медије, да се код покретања и објављивања апела за помоћ води рачуна и јасно наведе за шта је потребан додатни новац. У противном, са правом се нарушава повјерење у Фонд солидарности од стране грађана који се, када виде такве апеле, оправдано питају за шта они издвајају новац?! Поново истичемо, свјесни смо да је породицама чији се малишани лијече у иностранству често неопходан новац за свакодневне животне потребе и ставке које не покрива Фонд солидарности, попут за храну, одређене лијекове, препарате и др., и никада нисмо спорили такве акције. Међутим, сматрамо некоректним да се новац прикупља за нешто што Фонд солидарности финансира, јер се тиме обмањују грађани и наноси штета не само Фонду већ и свим породицама чији се малишани лијече или ће се тек лијечити посредством наше установе. Због тога, поред медија, позивамо и све грађана да нам се увијек могу обратити уколико виде хуманитарну акцију која се односи на лијечење дјеце и провјере о чему се ради и да ли Фонд финансира конкретно лијечење.

Важно нам је да грађани буду свјесни улоге Фонда солидарности, јер управо они , између осталих, издвајају новац за лијечење од својих нето плата. Организовањем хуманитарних акција за трошкове лијечења који су већ покривени од стране Фонда, грађани би непотребно поново издвајали новац, што није коректно. Зато је важно да грађани знају да када примјете овакве акције у медијима, могу увијек да се обрате нашој установи и да провјере да ли лијечење финансира Фонд солидарности. Сви бројеви Фонда солидарности доступни су на нашој интернет страници 

( www.fondsolidarnosti.com) као и сва рјешења које је Фонд одобрио са напоменом у  у које сврхе ће се новац утрошити ( лијечење, насатавк лијечења, контрола, генетика, рефундација и слично), те колико износи стање на рачуну и др.

Подсјећамо, Фонд солидарности почео је са радом 2018. године, а са циљем да финансира лијечење дјеце до 18 година у иностранству онда када њихово лијечење није могуће код нас нити у установама у Србији са којима Фонд здравственог осигурања има потписане уговоре. До сада је за дијагностику и лијечење дјеце у иностранству одобрено око 2000 рјешења за више од 850 малишана, од којих многи на лијечење или контроле одлазе у континуитету.

15 новембра, 2024
Copyright © 2025- Фонд Солидарности Републикe Српскe